![]() |
(Pildi allikas: www.noliesradio.org) |
Miks roheline tee?
Roheline, oolongi ja must tee pärinevad kõik samast taimest – teepõõsast (ld.k Camellia Sinensis). Nendevaheline erinevus tuleneb töötlemisest - roheline tee on fermenteerimata (kääritamata), oolong on osaliselt fermenteeritud ja must tee täielikult fermenteeritud toode.
Parima osa rohelisest teest moodustavad selles sisalduvad antioksüdandid ehk polüfenoolide hulka kuuluvad katehhiinid. Katehhiinid võivad ennetada vähktõbe tekitavaid rakukahjustusi ning neil on põletikuvastane toime. Rohelise tee katehhiinide sisaldus sõltub just töötlemisviisist, sest enne kuivatamist teepõõsa lehti lühiajaliselt kuumutatakse – see vabastab katehhiine hävitavad ensüümid ning potentsiaalsed antioksüdandid jäävad alles.
Roheline tee ja kaalu langetamine
Roheline tee mängib oma rolli ainevahetuse kiirendamisel ja rasvapõletusel, mis mõlemad aitavad teoreetiliselt kehakaalu kontrolli all hoida. USA toitumisajakirjas American Journal of Clinical Nutrition avaldatud uurimuse tulemused näitasid, et roheline tee aitab ühelt poolt ladestada vähem rasva, põletades teisalt rohkem rasva ning parendades insuliinitundlikkust. Rohelise tee aktiivne toimeaine kiirendas ainevahetust nii treeningu käigus kui ka puhkeajal. Uurimuse autorid järeldasid, et kolm või neli tassi rohelist teed 24 tunni jooksul kiirendas ainevahetust nelja protsendi võrra, mis rasvapõletuseks ümberarvestatuna tähendab 50 kuni 100 lisakalorit päevas.
Roheline lehetee versus rohelise tee ekstrakt
Teadusuuringutes kasutatakse roheliste teelehtede asemel sageli rohelise tee ekstrakti (ingl k Green Tea Extract (GTE)). GTE valmistamiseks kontsentreeritud ekstrakti kanged tõmmised kuivatatakse ning vormitakse seejärel tablettideks, kapsliteks või kuivsegudeks. Uurimustes kasutatakse sageli 880 kuni 1500 mg suurust GTE doosi päevas, kuid lähtuvalt Beth Israel Deaconessi meditsiinikeskuse andmetest, on suurte GTE dooside korral täheldatud maksapõletiku esinemist. Lisaks tuleb olla ettevaatlik, sest avalikkusele müüdav GTE ei pruugi olla ohutu. USA sõltumatu tervisetooteid testiva tarbijakaitseühenduse Consumer Lab poolt 2006. aastal läbi viidud analüüsis sisaldasid mõned testitud tooted pliid. Väljendatud on mõningast muret, et suurtes kogustes rohelise tee joomine võib olla ohtlik rasedatele ning kõik teejoojad peaksid arvestama, et tees sisalduvad tanniinid vähendavad raua imendumist, mistõttu ei tohiks inimesed, kellel esineb rauavaegusaneemia, toidu kõrvale liigselt teed tarbida.
Eelista lahtiseid leheteesid ettevalmistatud teekotikestele, sest need võivad olla kehvema kvaliteediga ja muuhulgas sisaldada varjatud kujul suhkrut.
(Allikas: kaaluabi.ee)
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar