reede, 1. november 2013

ÕNN kui puhas numbritemäng


Mis on õnnelikel inimestel ühist? Nad on seotud nii mõnegi huvitava statistilise numbriga järgnevast veidi tavapäratust loetelust. Kui leiad midagi, mida ka enda elus rakendada saaks, siis on põhjust ju õnnelik olla :)

6 või 7: Suhtlemiseks vajalik tundide arv, et inimesed end kõige õnnelikumana tunneks

Inimesed, kes veedavad umbes veerand oma päevast perekonna ja sõpradega suheldes, peavad end 12 korda suurema tõenäosusega õnnelikeks. Läbiviidud küsitlustest on selgunud ka, et inimesed tunnevad end kõige õnnelikemana just nädalavahetustel (üllatus-üllatus!), sest siis on võimalik kõige kallimate inimestega koos olla.

10: Sõprade arv, mis paneb inimesi õnnelikuna tundma

2012. aastal Suurbritannias läbi viidud uuring väidab, et regulaarne suhtlemine 10 või enama sõbraga mõjub positiivselt individuaalsele õnnetundele. Inimestel, kellel oli vähem sõpru, esitasid enda kohta pigem vähem emotsionaalseid andmeid. Suure suhtlusvõrgu omamine tekitab kokkuvõttes paremat tuju ning on tegelikult tihedalt seotud veel suure hulga positiivsete tervisefaktoritega, sealhulgas ka pikem eluiga.

5: Positiivsete hetkede arv, mis õnnelikel paaridel on iga negatiivse kohta

Kui võrrelda õnnelikult kooselavaid ja lahutavaid paare, siis on uurijad leidnud, et paaridel, kes on õnnelikus kooselus, on heade ja halbade hetkede/sündmuste suhe 5:1, samal ajal kui lahutavatel paaridel on vastav suhe murettekitav 0,8:1 (ehk siis negatiivsed asjad on ülekaalus). Positiivsed hetked ei teki aga niisama - suudad Sa meenutada mõnda täna öeldud komplimenti elukaaslasele, südamlikku jutukatket või ühiselt millegi üle naermist?

$75 000 ehk €55 000: Aastane sissetulek, mis toob keskmisel inimesel naeratuse näole

Teenides rohkem raha, muutume õnnelikumaks - noh, see kehtib vaid osaliselt. Hiljutine Princetoni Ülikooli uuring leidis, et kui inimese sissetulek on juba kasvanud 55 000 euroni aastas, siis sellest rohkem teenimine enam igapäevasele õnnetundele erilist mõju ei avaldanud. Inimesed, kelle sissetulek jäi aga 55 000 eurost allapoole, kannatasid tüüpiliselt suuremate eluraskuste all nagu lahutused ja erinevad tervisehädad.

2 või 3: Mitu korda peaks nädalas seksima, et hoida oma õnnetunnet püsivalt kõrgel

Vastavalt Colorado Boulderi Ülikooli uuringule on igasugune seks hea seks, kuid inimesed, kes hoidsid end sellega iga paari päeva tagant tegevuses, raporteerisid 55% võrra tihemini kõrgest õnnetundest. Kord nädalas seksuaalvahekorras olemine tegi inimesi 44% võrra õnnelikumaks - eelnevaga võrreldes küll madalam tulemus, kuid siiski päris hea! 

1: Vahemaa miilides ( = 1,6 km), et hoida lähedaste sõpradega kontakti

Loomulikult on öelda lihtsam kui öeldut pärisellu rakendada, kuid kui sõber, kes elab lähemal kui 1,6 km, saab õnnelikuks, suureneb sinu õnnelikuks saamise võimalus tervelt 25%! Head emotsioonid tõepoolest nakkavad, seega hoia oma sõpru lähedal ja väga häid sõpru veel lähemal.

33, 55, 70ndad: "parim eluiga" (kolme erineva uurimistöö andmetel)

Psühholoogid peavad 30-midagi sünnipäeva parimaks hetkeks elus, sest sel ajal on inimestel tavaliselt energiat, teadmisi ja raha üheaegselt. Teise uuringu kohaselt on teadlased leidnud aga, et 50ndate keskel naeratavad inimesed kõige rohkem. Ja kolmas uuring on leidnud, et inimeste õnnetunne on madalaim 44. eluaasta paiku, misjärel hakkab see järkjärgult kasvama ja jõuab tipptasemele 70ndate eluaastate alguses. Kogu loo moraal on see - pole olemas sellist asja nagu "parim eluiga". Paljud teadlased on nõus aga väitega, et vananedes muutuvad inimesed õnnelikumaks. Seega, selle asemel, et oodata ja vaadata, mida toob järgmine sünnipäev, püüa igat hetke oma elus elada kõige õnnelikumana.

40: Sinu õnn protsentides, mis on täielikult sinu enda teha
Oleks naeruväärne väita, et iga inimene vastutab täpselt 40% ulatuses oma õnne eest, kuid teadlased on kindlad, et inimese õnnetase on kogum geneetilistest teguritest, käitumisest ja elutingimustest. Seega, kuigi igaühel meist on geneetilised mõjutused õnnetundele, siis suur osa meie mõtetest ja tunnetest on ikkagi meie enda kontrolli all - meie tujud ja tunded saavad pikas perspektiivis õnnetunnet mõjutada.

Niisiis, mida võiks kokkuvõttes nende numbrite kohta öelda? Sa ei pea tingimata teenima 55 000 eurot aastas, ei pea olema ülepingutatult seltskonnalõvi ega parimatele sõpradele lähemale kolima, kuid te saate oma elus otsida rohkem positiivseid hetki ja muuta oma mõtlemist ning enesetunnet paremuse poole, ükskõik millised elutingimused sind ka ei ümbritseks.

Allikas: happify.com

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar