pühapäev, 29. juuni 2014

Kuidas köögis odavamalt, kuid siiski tervislikult läbi ajada

Tervislik toit ei tähenda, et see su rahakoti tühjaks teeb. Korralikult planeerides võid nii soovkaalu saavutada kui ka raha kokku hoida.

Kasulikud soovitused soodsaks kaalulangetamiseks:
  • Söö hommikuks kaerahelbeputru ja muna. Odav ning kiudaineterikas hommikueine, mis sisaldab ka kasulikku Omega-3 rasvhapet. Leivakate on kallis ning putru süües ei pea sa sellele kulutama. Naturaalne jogurt kaerahelveste ja kuivatatud puuviljade ja marjadega on samuti kasulik ja odav. 
  • Parim ja odavam vahepala on puuvili ning näiteks pähklid ja mandlid. Hästi töötab ka maitsestamata jogurt külmutatud marjade või kuivatatud puuviljade ja kõrvitsaseemnetega.
  • Kui õhtul tunned nälga, on parem süüa midagi, mis veresuhkru taset ei tõsta, muidu suureneb öine rasvatalletamine. Keedetud muna ning aedviljad oliividega on hea valik. Või avokaado kodujuustu, singi või tuunikalasalatiga. Kui sul on kiire, on heaks lahenduseks peotäis pähkleid.
  • Tee salat peakapsast ja porganditest, mitte salatilehtedest. See on odavam ning annab enam kiudaineid ja vitamiine.
  • Tee suur kogus tomatikastet, mida võib külmutada portsjonitena. Seda saad kasutada pastakastmena, pajaroa alusena või keeta supiks.
  • Osta aedvilju suurtes kogustes. Pajarooga tehes varu kõiki koostisosi pisut rohkem, haki kõik ära ja pane ülejääk karbikestega sügavkülma ootele. Järgmisel korral saab juba eelnevalt hakitud aedvilju kasutada suppides, pastakastmetes ja vormiroogades.
  • Liha on sageli kallis, söö selle asemel palju odavat kala. Sügavkülmutatud kala on sageli odavam, lisaks räimed, kohalikud kalad.
  • Peolauale sobib ahjukana. Osta maitsestamata kana, lisa ise maitsetaimi ja soola ning küpseta ahjus koos juurviljadega. Odav ja maitsev.
  • Suuremale rahvahulgale tasub pakkuda ahjus küpsestatud lõhet. Osta see soodsa hinnaga ning pane sügavkülma õiget aega ootama. Paku kõrvale lihtsat salatit ning kastet.
  • Magustoite valmista õuntest, pirnidest, kaerahelvestest, pähklitest, kookosest ja tumedast šokolaadist. Pole kallis ning variante on mitmeid. Näiteks õunakook kaerahelbe katte all, praetud pirnid pähklitega, väikesed šokolaadipallid jms.
  • Mahlad on kallid, annavad palju kaloreid ning tühjendavad kiiresti rahakotti. Joo selle asemel vett, lisades vette sidrunit, laimi või kurgiviile. Rohelist teed on soovitav juua 3 korda päevas, see kiirendab ka ainevahetust.

Nõuanded külmkapi täitmiseks:

Rahakoti vaenlane ei ole mitte kalllis pidusöök, vaid väikesed argipäevased kallid harjumused, mis maksavad kõige rohkem. Seepärast:

1. Loobu saiakestest, šokolaadikookidest ja kiirtoidust.
2. Võta tööle kaasa toidukarp nii sageli kui võimalik.
3. Osta võimalikult vähe poolfabrikaate.
4. Vii sisse üks supi- ning üks aedviljapäev nädalas. Tee natuke lisatööd - haki ja külmuta aedviljad ise.
5. Küpseta ise leiba, soovitavalt nii jämedateralist kui võimalik.
6. Valmista ise müslit kaerahelvestest ning kuivatatud puuviljast.

(Kasutatud materjal: kaaluabi.ee)

reede, 27. juuni 2014

Roheline tee - tassitäis tervist

(Pildi allikas: www.noliesradio.org)

Vee järel on tee maailma populaarseim jook, kuid mida me teame rohelise tee mitmekesisusest? Seda uurivad pidevalt teadlased, keda huvitab, kas tegemist võiks olla kroonilisi haiguseid ennetava eliksiiriga.

Miks roheline tee?

Roheline, oolongi ja must tee pärinevad kõik samast taimest – teepõõsast (ld.k Camellia Sinensis). Nendevaheline erinevus tuleneb töötlemisest - roheline tee on fermenteerimata (kääritamata), oolong on osaliselt fermenteeritud ja must tee täielikult fermenteeritud toode.

Parima osa rohelisest teest moodustavad selles sisalduvad antioksüdandid ehk polüfenoolide hulka kuuluvad katehhiinid. Katehhiinid võivad ennetada vähktõbe tekitavaid rakukahjustusi ning neil on põletikuvastane toime. Rohelise tee katehhiinide sisaldus sõltub just töötlemisviisist, sest enne kuivatamist teepõõsa lehti lühiajaliselt kuumutatakse – see vabastab katehhiine hävitavad ensüümid ning potentsiaalsed antioksüdandid jäävad alles.

Roheline tee ja kaalu langetamine

Roheline tee mängib oma rolli ainevahetuse kiirendamisel ja rasvapõletusel, mis mõlemad aitavad teoreetiliselt kehakaalu kontrolli all hoida. USA toitumisajakirjas American Journal of Clinical Nutrition avaldatud uurimuse tulemused näitasid, et roheline tee aitab ühelt poolt ladestada vähem rasva, põletades teisalt rohkem rasva ning parendades insuliinitundlikkust. Rohelise tee aktiivne toimeaine kiirendas ainevahetust nii treeningu käigus kui ka puhkeajal. Uurimuse autorid järeldasid, et kolm või neli tassi rohelist teed 24 tunni jooksul kiirendas ainevahetust nelja protsendi võrra, mis rasvapõletuseks ümberarvestatuna tähendab 50 kuni 100 lisakalorit päevas.

Roheline lehetee versus rohelise tee ekstrakt

Teadusuuringutes kasutatakse roheliste teelehtede asemel sageli rohelise tee ekstrakti (ingl k Green Tea Extract (GTE)). GTE valmistamiseks kontsentreeritud ekstrakti kanged tõmmised kuivatatakse ning vormitakse seejärel tablettideks, kapsliteks või kuivsegudeks. Uurimustes kasutatakse sageli 880 kuni 1500 mg suurust GTE doosi päevas, kuid lähtuvalt Beth Israel Deaconessi meditsiinikeskuse andmetest, on suurte GTE dooside korral täheldatud maksapõletiku esinemist. Lisaks tuleb olla ettevaatlik, sest avalikkusele müüdav GTE ei pruugi olla ohutu. USA sõltumatu tervisetooteid testiva tarbijakaitseühenduse Consumer Lab poolt 2006. aastal läbi viidud analüüsis sisaldasid mõned testitud tooted pliid. Väljendatud on mõningast muret, et suurtes kogustes rohelise tee joomine võib olla ohtlik rasedatele ning kõik teejoojad peaksid arvestama, et tees sisalduvad tanniinid vähendavad raua imendumist, mistõttu ei tohiks inimesed, kellel esineb rauavaegusaneemia, toidu kõrvale liigselt teed tarbida.

Eelista lahtiseid leheteesid ettevalmistatud teekotikestele, sest need võivad olla kehvema kvaliteediga ja muuhulgas sisaldada varjatud kujul suhkrut.

(Allikas: kaaluabi.ee)

teisipäev, 24. juuni 2014

Glükotoitained - revolutsioon tervise säilitamises







Tõde tänapäeva toidu kohta


Kõigile on hästi teada, et meie igapäevane toit peab meie organismi varustama eluliselt vajalike toiduainetega. Koos toiduainetega organismi sattuvad valgud, rasvad, süsivesikud, vitamiinid ja mineraalid on põhilised “ehitusmaterjalid”, mida kasutatakse ehituseks ja elu tagamiseks.

30 – 40 aastat tagasi kinnitati, et mitmekülgne toitumine on inimese organismi normaalseks funktsioneerimiseks täiesti piisav ja me ei vaja mingeid lisaaineid. Kuid kas ökoloogiliselt puhtad ja toitainerikkad toiduained on meie ajal kättesaadavad?

Suurem osa meie tänapäevasest toidust on töödeldud ega sisalda enam kui 50% meie organismile vajalikke aineid. Roheline korjandus, pinnase töötlemisel kasutatavad kunstväetised ja piserdusained, veel valmimata puuviljade pritsimine kiiremaks valmimiseks ja vilja kiiritamine toimivad hävitavalt toiduainete toiteväärtusele. Samas kasutame toiduks liiga vähe juur- ja puuvilju, marju, pähkleid ja seemneid/viide/. Paljud eluks vajalikud ained arenevad taimset päritolu toiduainetes päikese energia mõjul alles valmimisprotsessi viimase 48 tunni jooksul.

Kaasaegses toidus sisaldub vitamiine ja mineraale, kasulikke rasvu ja sahhariide kaks korda vähem, kui nõuab meie organism. Peale selle sööme me liigselt kõrge suhkru- ja tärklisesisaldusega süsivesikuterikast toitu, mis veelgi suurendab vajadust vitamiinide ja mineraalide järele nende ümbertöötamiseks, suurendab rasvumise riski, depressiooni, enneaegset vananemist.

Kaasaja kuue surmajuhtumi põhjuseks kümnest on vale toitumine!

Mis on glükotoitained?

Teadlaste poolt viimase 20 aasta jooksul läbi viidud uuringud tõestavad, et lisaks vitamiinidele ja mineraalidele eksisteerib veel üks väga tähtis toitainete grupp - glükoproteiinid. Loodi terve glükobioloogia teadusharu. Selle valdkonna uuringuid hinnati Nobeli preemia väärilisteks aastatel 1994, 1999, 2000 ja 2001. Igal aastal avaldatakse üle 20 000 tulemuse glükotoitainete kasutamise kohta.

Meie organism vajab eelkõige tasakaalu. Et ta saaks hästi funktsioneerida, selleks on vaja rida sahhariide, millest 8 on asendamatud (glükoos, galaktoos, mannoos, fukoos, ksüloos, N-atsetüülglükosamiin, N-atsetüülgalaktosamiin, N-atsetüülneuramiin). Neist kahte (glükoos ja galaktoos) saame me otseselt igapäevasel toitumisel, ülejäänud 6 saadavus on drastiliselt kahanenud taimede kasvatusmeetodite moderniseerimise ja taimsete produktide tööstusliku töötlemise tagajärjel.

Asendamatuid sahhariide on emapiimas (sisaldab 5 sahhariidi), Reishi, Schitake, Kordicepsi jt seentes, mõnedes puuviljades (Noni mahl), Aloe veras, küüslaugus, pähklites, hallitusseentes, mereloomade kitiinis (glükosamiin), töötlemata teraviljatoodete kliides jne. Kuid üheski loetletud aines pole nõutud koguses ja korraga kõiki 8 asendamatut sahhariidi.

Milline on glükotoitainete mõju inimese organismile?

Glükotoitainete tarvitamine on väga tähtis instrument nii profülaktikaks, kui inimorganismi paljude haiguste ravimiseks. Mitte asjata ei nimetanud Massachusettsi Tehnoloogia Instituudi ajakiri “Technology review” glükobioloogiat üheks 10-st tähtsamast tehnoloogiast, mis võib muuta maailma (artikkel).

Niisiis, glükotoitainete tarbimine aitab meie organismil ise ennast ravida. Glükotoitainete kasutamine toidulisandina viimase 10-15 aasta jooksul võimaldas teadlastel kindlaks teha selle põhilised mõjupiirkonnad organismile:
  • Tugevneb immuunsüsteem
  • Aeglustub vananemine
  • Organismis väheneb halva kolesterooli tase ja suureneb hea kolesterool
  • Võitleb vähkkasvajaga ja teostab selle profülaktikat
  • Suurendab organismi vastupidavust keemia- ja kiiritusteraapia puhul
  • Taastab liigeste funktsioonid, toimib igasuguste artrooside-artriitide põletikuliste protsesside puhul
  • Parandab osteoporoosi ja luuhaiguste puhul kaltsiumi omastamist
  • Parandab närvisüsteemi tööd depressiooni, mõistuse arengupeetuse, peaaju vigastuste puhul
  • Likvideerib fibroomi, herpese jpm
Sahhariidid mõjuvad hästi ka krooniliste põletikuliste haiguste, kroonilise väsimuse, algava Alzheimeri tõve, skleroosi, autoimmuunsuse, sealhulgas Sclerosis multipleksi puhul, psoriaasi, ekseemi, bronhiaalastma, kandidoosi ja teiste seenhaiguste puhul.

Kes vajab glükotoitaineid? 
  • Nn. “tervete” inimeste kategooria. Tänu glükotoitainetele koos teiste toidulisanditega võib organism pidevalt ja edukalt hoida ennast looduslikus tasakaalus (homöostaas). Kahjuks hakkavad paljud inimesed mõtlema organismi tasakaalu puudumisele alles siis, kui saabuvad valud või haigused.
  • Haiged inimesed. Nendel juhtudel võivad glükotoitained tänu eneseravi võimete rakendumisele mõjuda positiivselt haiguslikule seisundile, mis teatud haiguste puhul omab otsustavat tähtsust.
  • Spordiga tegelevad inimesed. Tasakaalustatud toitumine koos teiste faktoritega võib saada otsustavaks spordirekordite saavutamisel, sportlase vigastuste profülaktikas ja taastumisel. Näiteks on USAs ja Kanadas glükotoitainete tarbimine atleetidele ametlikult lubatud.
  • Kehakaaluga hädas olevad inimesed. Glükotoitained on kehakaalu kontrollimiseks tõeliselt vajalikud. Eksisteerib täpne suhe üleliigse või vähese kaalu ja vitamiinide, mineraalide, aminohapete ja sahhariidide vahel organismis. Kui me anname rakkudele kõike, mida nad vajavad, võime saavutada organismis selle tasakaalu, mis reguleerib isiklikku kehakaalu.
(Allikas: glyconutrition.eu)

Kui Sa soovid glükotoitainete kohta rohkem informatsiooni, siis võta meiega ühendust!

neljapäev, 19. juuni 2014

Olulised toitained spetsiaalselt meestele

Allikas: www.ygeia-news.gr
Juunikuus algatatud kampaania "Märka meest" raames pöörame meiegi sel kuul tähelepanu meeste tervisele.

Tihti ei tee oma toitumisotsuseid mehed ise, vaid alluvad perekonna soovidele ning eelistustele. Ja siinkohal ongi abikaasadel ja elukaaslastel võimalus oma pere ja seejuures ka mehe toitumisharjumusi positiivselt mõjutada. Jälgides, et mehed saaks oma igapäevselt toidulaualt kätte kõik vajaliku, oleme omalt poolt olnud abiks neile hea tervise tagamisel.

Siin on seitse toitainet, mida kõik mehed vajavad, et püsida terved ning atraktiivsed.

Seleen
Seleen on tugev antioksüdant, mis aitab takistada ja vähendada juuste väljalangemist. Uuringud on näidanud, et seleen suurendab sperma kvaliteeti ning seemnerakkude liikuvust, parandades nõnda fertiilsust. Lisaks vähendab see mineraal kolesterooli taset veres, ennetab trombide teket ning parandab meeleolu.
Seleeni leidub rikkalikult kalas ja mereandides.

B-vitamiin
B-vitamiin on tähtis hea üleüldise enesetunde saavutamiseks, kuid see aitab vähendada ka depressiooni, toetab tugevat närvisüsteemi ning annab juurde energiat. B9 vitamiin aitab ühtlasi sperma kvaliteeti parandada.
B-vitamiini leidub rohelistes köögiviljades, kaunviljades ning teraviljades.

Tsink
Tsink mängib mehe seksuaaltervise juures väga olulist rolli. Mineraal aitab säilitada kehas tervislikku testosterooni taset ning parandab seksuaalset võimekust.
Üks parimaid tsingi allikaid on merekarbid, kuid seda leidub ka kõrvitsaseemnetes, lihas ning teistes mereandides.

Omega-3 rasvhapped
Omega-3 rasvhape on üheks mitmekülgsemaks toitaineks, mis aitab lahendada mitmeid tuntud terviseprobleeme. Näiteks langetab see „halva“ kolesterooli taset ning vähendab südamehaiguste riski, eesnäärmevähki ja depressiooni.
Omega-3 rasvhapete parimaks allikaks on rasvane kala nagu lõhe, makrell ja sardiinid.

D-vitamiin
Lisaks sellele, et D-vitamiini on kasulik luustikule, aitab see ennetada ka psüühilisi probleeme ning südamehaigusi. Harvardis tehtud uuringu kohaselt võib D-vitamiini kõrge sisaldus organismis vähendada riski surra eesnäärmevähki.
D-vitamiini leidub rasvases kalas ja munakollases.

Lükopeen
Lükopeen, mis on üks karotenoide ning annab näiteks tomatile tema punase värvuse, aitab vähendada vähiriski, kolesterooli taset ning südame-veresoonkonna haiguste riski, mis on üks tavalisemaid meeste surmapõhjuseid.
Teadlased on jõudnud selguseni, et mehed, kes söövad sageli ja suures koguses lükopeeni sisaldavat toitu, vähendavad tunduvalt riski haigestuda eesnäärmevähki. Põhjus: lükopeen suudab vähendada eesnäärmevähi rakkude kasvu.
Head lükopeeni allikad on tomat, arbuus, punane greip ja kibuvits.

Magneesium
Terved jalad, hea energiatase ning lihaste liikuvus saavutatakse kõik tänu magneesiumile. Magneesium aitab vähendada ka jämesoolevähki haigestumise riski.
Magneesiumit leidub pähklites, seemnetes ja lehtköögiviljades.

(Allikas: kaaluabi.ee)

kolmapäev, 4. juuni 2014

Tervislikud snäkid, millega rämpstoitu asendada

Jäätis, küpsetised, kartulikrõpsud, šokolaad on rasvarikas toit, mis ahvatleb enam, kui soovime kiiresti
midagi head. Nimetatud toit annab aga palju „tühje kaloreid“, põhjustades hoopis hilisemaid probleeme. Sellistele näksidele on olemas aga ka kasulikumaid alternatiive, mis mõjuvad hästi nii kehale kui ka hingele.
 
  • Puuviljasalat kohupiimaga – puuviljad vähendavad magusaisu, andes samal ajal vitamiine, mineraale ja kiudaineid. Kui võtad lihtsalt puuvilja, on soovitav see väiksemateks tükkideks lõigata, nii on tunne, et sööd rohkem ning näksimise vajadus kaob. 
  • Naturaalse jogurtiga dipikaste ja aedviljad – osta pakk dipikastme pulbrit (või veel parem, Santa Maria vahemere ürdisegu ja lisa maitse järgi ise soola. Nii saad kõige puhtama ja säilitusaineteta dipikastme) ning sega see naturaalse jogurtiga. Värsked aedviljad naturaalsest jogurtist dipikastmega on palju kasulikumad kui kartulikrõpsud.
  • Dipikaste näkileivaga - vahel on lihtsalt selline tunne, et kaalika- ja kurgiampsud lihtsalt ei suuda kartulikrõpsuisu ära petta ja ära võtta. Isiklikust kogemusest soovitan tervislikumaks alternatiiviks süüa dipikastmega näkileiba. Valmista ise dipikaste (vt eelmist punkti) ja tükelda näkileivakesed väiksemateks tükkideks, mida on hea pärast kastme sisse kastmist otse suhu pista. Kasulikud kiudained on garanteeritud. 
  • Pähklid - kasulikud, sisaldavad küll palju kaloreid, kuid ka kasulikke rasvhappeid. Ära söö ära tervet kotitäit, piisab peotäiest pähklitest. 
  • Röstitud soolased sojaoad – sisaldavad vähem kaloreid kui pähklid, lisaks kasulikku valku, mis täidab hästi kõhtu, vähendades nii näksimise vajadust. 
  • Popkorn – kasulikum kui kartulikrõpsud, kuid mõtle söödavale kogusele. Suur kotitäis popkorni on sama kui süüa kolm võileiba.
  • Puuviljasmuuti - asendab eriti hästi just jäätist. Purusta puuviljad saumikseris ja lisa pisut naturaalset jogurtit või meelepärast täismahla, see annab smuutile kergema konsistentsi. Tervislik ja maitsev vahepala, mis täidab hästi ka kõhtu, on garanteeritud. 
  • Omatehtud mahlapulk - kuumaks suvepäevaks kosutust otsides tahaks ülekõige midagi külma, aga tervislikku. Selleks valmista oma lemmikpuuviljadest ja marjadest üks maitsev smuuti, vala see jääkuubikurestile või plastiktopsidesse ja lisa pulgad (nt puidust grillimisvardakesed) ning aseta sügavkülmikusse. Päris enda tehtud mahlapulk ja smuutiampsud säilivad hästi ja on järgmise jäätisesöömissööstu ajal kohe võtta. 
Me kõik teame, et tänapäeva rämpstoit on valmistatud lisaainetega, mis tekitavad sõltuvust - igasugused maitsetugevdajad, transrasvad ja muud sellised tekitavad meie kehas pideva vajaduse nende ebatervislike snäkkide järele. 
Nagu iga teise sõltuvuse puhulgi - kõik algab probleemi tunnistamisest. Kui me suudame ausalt endale tunnistada, et oleme mõnest toidust või toiduainest sõltuvusse jäänud, on palju lihtsam selle harjumuse muutmiseks organismile kasulikumaid otsuseid langetama hakata..
Siinloetletud tervislikud snäkid võiks teel parema tervise suunas olla esimeseks sammuks, siit edasi seab piirid vaid fantaasia. Erinevaid internetilehekülgi ja raamatuid sirvides leiab ehk igaüks endale meelepärase alternatiivi mõnele oma ebatervislikule pahele. Loodan, et teil jagub visadust ja tahtekindlust oma keha kuulata ja oma valikuid parema tervise poole suunata.

Tervislikke valikuid!

(Allikas: kaaluabi.ee)