
Mee imelised tervendavad omadused on inimkonnale teada juba tuhandeid aastaid. Ka tänapäeval leitakse üha uusi viise mee kasutamiseks.
- Mesi on ammune ravim köha vastu, mis uuringute järgi toimib paremini kui paljud kallid köharohud.
- Mee, sidruni ja ingveri segu on tõhusaks raviks külmetushaiguste ravis, eelkõige köha ja palaviku puhul. Samal ajal pakub see immuunsüsteemile tõhusat turgutust ning aitab haigustekitajatega tõhusamalt võidelda.
- Bonni ülikooli lastekliinikus on paljude aastate jooksul proovitud kasutada mett vähihaigete ning nõrga immuunsüsteemiga laste haavade raviks ning senini on tulemused olnud positiivsed: kroonilised haavandid multi-resistentsete bakteritega on paranenud paari nädala jooksul. Ravis kasutatakse mett, mille tootmine on toimunud väga kõrgetes hügieenilistes tingimustes ning suurenenud kvaliteedikontrolli all. Mee abil eemalduvad surnud koed kiiremini ning haav paraneb samuti rutem. Lisaks on lihtsam vahetada haaval sidet ilma uut nahka kahjustamata. Ka pikaajalisi haavu on suudetud mee abil paari nädalaga kontrolli alla saada. Tänapäeval kasutavad paljud Saksamaa haiglad mett haavandite raviks.
- Kuna mesi on mesilaste talvine toiduvaru ning peab säilima kogu talve, aidates neil vastu panna ka bakterite, seente ja teiste haigustekitajate paljunemisele, et mesilased haigeks ei jääks, sisaldab see palju looduslikult kaitsvaid aineid: suhkruid, antioksüdante, C-vitamiini, ensüüme ning antiseptilisi toimeaineid. Mee madal pH tase (3,2 kuni 4,5) teeb ta ka hapuks, seepärast on bakteritel raske seal paljuneda.
- Mett võttes võetakse välja ka taruvaik, mille värvus varieerub valgest pruunini, kuid kõige tavalisem on kollane värvus. Ka taruvaigul on palju kasutusvõimalusi. Näiteks lisatakse seda tänapäeval kreemidesse, salvidesse ja huulepalsamisse. See kaitseb vedeliku ja külma eest, kuid säilitab niiskuse, rahustab ärritunud nahka ning pehmendab kuiva nahka.
- Taruvaiku kasutatakse ka juuksehoolduses juustele läike andmiseks, kuid selleks on vaja väga väikest kogust.
- Mesi on madala glükeemilise indeksiga, selle maitse on rikkalikum kui suhkrul, seepärast on soovitatav suhkru asemel kasutada pigem mett. Seda võib lisada jookidesse, toitudesse ja igapäevase profülaktika osana lihtsalt lusikaga tarbida. Küll aga peaks imikutele enne 1. eluaastat mee andmisest hoiduma, sest see võib tekitada beebibotulismi.
- Mesi on väga hea energiallikas - lusikatäis mett sisaldab 64 kcal (tavaline valge suhkur 15 kcal) ja on organismis kergesti omastatav. Mesi sisaldab küll rohkem kaloreid kui tavaline suhkur, kuid sooja vette lisatuna aitab see organismil rohkem rasva lõhustada ning aitab seega kaasa kaalukaotusele.
- Mesi aitab organismil paremini taastada veresuhkru taset, samuti on ta tõhusaks toeks ka musklite taastumisele peale intensiivset treeningut, seetõttu kasutavad sportlased just taastumisel tihti mett.
- Sisaldades endas seedesüsteemi jaoks kasulikke baktereid, aitab igapäevane tassike teed meega näiteks tõhusalt parandada meie seedimist ning samal ajal pakub olulist tuge ka immuunsüsteemile.
Allikas: nyfikenvital.se, kaaluabi.ee
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar