laupäev, 29. juuni 2013

13 ürti ja vürtsi, mis aitavad kaalu alandada

Kes meist ei tahaks vähese vaevaga oma kaalu kontrolli all hoida. Süües saledaks - see mõtteviis on igaühe unistuseks. 

Teadlased on järjestanud 13 ürdi- ja vürtsitaime, mille igapäevane tarbimine on abiks kehakaalu hoidmisel ja alandamisel. Hea uudis on muidugi see, et enamik neist on eestlaste maitseaineriiulites olnud juba aastasadu. 

Seega, aeg on maitseainepurgid jälle välja võtta, ürdid aknalauale pottidesse külvata ning neid teadlikult ja igapäevaselt kasutama hakata.  


1. Sinepiseemned
Sinepiseemnete üks paljudest kasulikest toimetest on ainevahetuse kiirendamine, ainuüksi 1 tl seemneid aitavad kehal põletada ekstra 75 kalorit tunnis.

2. Ženšenn
Nii, nagu sinepiseemnedki, on ženšenn äärmiselt tõhus ainevahetuse kiirendaja. Kasuta seda igapäevaselt koos kerge dieediga ja tulemused peaksid ilmnema juba kahe nädala pärast.

3. Ingver
See maitseküllane juur annab toitudele vürtsi ja seejuures ergutab seedimist. Samuti aitab ta alandada söögiisu, et ennetada toidukordadevahelist näksimist.

4. Must pipar
Tõenäoliselt on see üldlevinud vürts juba Sinu maitseaineriiulis olemas. Must pipar sisaldab piperiini, ühendit, mis pärsib Sinu kehas uute rasvarakkude loomist. Valmista roog musta pipra ja cayenne`i pipraga ning Sinu keha põletab mõne tunni jooksul tunduvalt rohkem kaloreid.

5. Cayenne`i pipar
Cayenne`i pipral on pakkuda palju rohkem kui ainult kuumus. Maitsesta oma roog selle vürtsiga ja see pärsib sinu isu veel tundideks pärast söömist. Cayenne`i pipar kahandab ka rasvarakke ja alandab rasvasisaldust veres.

6. Kurkum
See helekollane vürts on karri üks põhikomponentidest. Lisaks julgele maitsele on kurkum ka parim kurkumiini allikas – see ühend pärsib rasvarakkude verevarustust kehas, mis omakorda raskendab nende paljunemist. Loe kurkumi kohta lisaks siit.

7. Till
Apteegitill on parim leevendus näljatundele, samuti on ta looduslik diureetik, mis aitab tõhusalt kehast väljutada liigset vedelikku.

8. Kardemon
Magustoitudele ja teele lisatuna aitab magus ja vürtsikas kardemon ainevahetust kiirendada. Osad teaduslikud uuringud väidavad ka, et kardemon võib kehal aidata tunduvalt efektiivsemalt rasvkudet põletada.

9. Kaneel
Uuringud näitavad, et kaneel võib aidata ainevahetust kiirendada, samuti on ta tõhus leevendus nö näljapistetele, mis on otseselt seotud veresuhkru tasemega.

10. Linaseemned
Linaseemned paisuvad maos pärast nende söömist ja tänu sellele säilib täiskõhutunne kauem. Puista neid kõige peale, salatitest kuni kukliteni, et toidukordade vahel täiskõhutunnet pikendada.

11. Mooniseemned
Mooniseemnetel on küll suhteliselt vähe maitset, aga nad on väga heaks mittelahustuvate kiudainete allikaks. Puista mooniseemneid küpsetiste peale või lisa neid teistele teraviljatoodetele ning tänu nendele säilib täiskõhutunne kauem.

12. Münt
See maitsev ürt on üks naturaalsetest söögiisu alandajatest. Lisa mõned lehed münti oma lemmikmagustoidule, et hoiduda selle liigsöömisest.

13. Petersell
Seda ürti võib lihtsasti leida toidupoodides ja kasvatada ise aknalaual. Lisa seda heldelt oma roogadele, et vähendada söögiisu.



Allikas: likes.com

reede, 28. juuni 2013

Kaheksa looduslikku valuvaigistit, mida oma köögist leida võib

Mitmete väikeste valude puhul tasub vaadata oma köögikappi, tihtipeale leiame sealt midagi leevendavat.
 
Ingver: lihas- ja liigesvalu vastu

  • Ingver on tuntud oma kasulike omaduste poolest. Ingver on hea valik, kui lihas- ja liigesevalu valmistab muret.
  • Relvastatud võimsate ühendite — ingveroolidega, reguleerib see kollakas juur teatud valu vallandavate hormoonide teket.

 
Nelk: hambavalu vastu
  • Tavaliselt leidub nelki hambaarstide poolt soovitatud hambapastades ning nelgiõli kasutatakse hambaravi täidiste valmistamiseks.
  • Nelk võib hambavalu puhul imet teha. Nelgil on tuimestav toime ning selle närimine tõmbab tagasi hamba- või igemevalu, aga ka põletikku.
  • Selle täiesti loodusliku valuvaigisti efektiivsus pärineb ühendist nimega eugenool.
  • Nelk on tuntud ka veresuhkru reguleerijana ning kolesterooli langetajana kehas.


Küüslauk: kõrvavalu vastu
  • Küüslauk on oma ravivate omaduste poolest sama vinge tegija kui ingver.
  • Relvastatud mitmete antioksüdantidega on küüslauk hea abimees kõrvanakkuste puhul.
  • Paar tilka küüslauguõli igapäevaselt kahjustatud kohale võib mure lahendada.
  • Küüslaugus on mitmeid ravivad komponente, mis leevendavad valu.


 Mesi: haavade desinfitseerimiseks
  • Veel üks väga populaarne looduslik valuvaigisti.
  • Mett käsitletakse kui imetoitu, mis teenib mitmeid meditsiinilisi eesmärke.
  • Täidetud mitmete mineraalide ja vitamiinidega on mett kasutatud kriimustuste, lõikehaavade ja teiste avatud haavade raviks.
  • Selle antiseptilised omadused kiirendavad paranemist ning loovad loomuliku kaitsekihi bakterite vastu.


Kirsid: liigesevalu vastu
  • Mesi pole ainus magus asi siin nimekirjas.
  • Ka kirsid omavad ravivaid omadusi.
  • Sisaldades põletikuvastaseid aineid annavad kirsid leevendust artriidivalule.
  • Aktiivne komponent antotsüaniin annab kirsile lisaks punasele värvile ka valuvaigistavad omadused.

 
Mustikad: valu vastu kuseteedes
  • Mustikaid loetakse kõige võimsamaks toiduks võitluses kergemate ja raskemate tervisehädadega.
  • Igapäevane mustikadoos aitab leevendada kuseteede nakkustest tingitud valusid.
  • Ühendi nimega tanniini sihtmärgiks on bakter, mis põhjustab nakkusi põies ja takistab nakkuse levikut.
  

Ananass: puhituse ja gaasivalude vastu
  • Veel üks võimas toiduaine, mis aitab ravida seedehädasid ning krampe, on säravkollane ananass.
  • Selle aktiivsed ensüümid leevendavad magu ärritada võivate valkude mõju.
  • Sedasi on lihtne ravida puhitus- ja gaasivalusid. 

 
Vesi: üldise valu vastu
  • Ükski looduslike ravimite nimekiri ei saaks olla täielik ilma veeta.
  • Vesi pole ainult looduslik niisutaja, vesi on ka mitmete ebamugavate sümptomite ravija.
  • Rohke vee joomine viib kehast välja mitmete teiste toksiinide seas ka histamiini, mis on valu tekitav ühend.




Allikas: www.paleo.ee

kolmapäev, 26. juuni 2013

Milline on parim janu kustutav jook kuumal suvepäeval?

Kas eelistada karastusjooki, vett või mahla - vajab ju väljahigistatud vesi millegagi asendamist.

Karastusjoogid, eriti jahutatult tarbides, tekitavad tõepoolest tunde, et nad kustutavad janu, kuid tegelikult võivad nad hoopis organismist vett välja viia, seda eriti juhul, kui nad sisaldavad lisaks ka kofeiini. Enamik karastusjooke sisaldavad vaid suhkrut ning ühtegi vajalikku vitamiini ega higiga „lahkunud“ mineraalainet neid juues organism tagasi ei saa.

Organismi veevarude taastamiseks on kõige sobilikum vesi. Kas aga juua tavalist või mineraalvett? Kui olete palju higistanud, siis koos higiga eemaldatakse organismist ka erinevaid mineraalaineid ning üheks võimaluseks neid tagasi saada, ongi juua mineraalvett. Teisest küljest ei ole ühegi asjaga liialdamine hea, mistõttu tavainimene võiks ka mineraalvee joomisel jääda pigem mõõdukaks ning lugeda pakendilt, milliseid mineraalaineid vesi sisaldab ja vajadusel neid varieerida.

Küll aga võib mineraalveega mõnikord asendada näiteks karastusjooki, valmistades endale ise „limonaadi“ mineraalveest ja sinna pigistatud sidrunimahlast või mõne muu mahla lisamise teel. Soovi korral võib õige pisut lisada suhkrut, aga miks mitte ka kõikvõimalikke marju, kas siis värskelt või külmutatult – jõhvikaid, pohli, mustikaid, vaarikaid, tükeldatud maasikaid, aga ka arbuusitükke, lisaks jääkuubikud. Alati võib lisada veele ka lihtsalt värske kurgi viile või mündi ja basiiliku lehti.
Kuna kuumade jookide tarbimine meie kultuuris väga populaarne ei ole, siis võiksid teesõbrad endale ise jääteed valmistada. Selleks tuleks valmistada üsna kange tee, mida siis lahjendada seejärel külma keedetud veega. Jahtunud teele lisada sidrunimahl, vajadusel suhkrut ja kõige lõpuks jääkuubikud.

Teinekord me aga ei joo mitte janu, vaid pigem maitseelamuse pärast. Kui otsuse tegemine peaks toimuma mahla, nektari ja mahlajoogi vahel, siis kindlasti oleks mõttekam neist valida esimene või teine. Mahlajoogis on palju suhkrut, kuid vähe mahla. Lugege pakendeid, kui ei usu! Värskendavad ja kosutavad on värskelt pressitud mahlad või miks mitte ka mahla-piimasegud, mahla-jäätisekokteilid. Viimaste puhul tuleb siiski arvestada päris suure koguse energiaga, mis neist saada võib.

Ka alkohoolsete jookide puhul unustatakse tihti ära see, et peale mõnusa tuju (ja joobe) annavad nad arvestatavas koguses energiat. Üks gramm absoluutset alkoholi annab 7 kcal ehk näiteks 500 ml-st purgist keskmise kangusega õllest saab ligi 200 kcal, mis on juba 1/10 naisterahva päevasest koguenergiavajadusest. Alkohoolsed joogid kuuluvad enamikel inimestel küll suviste grillipidude juurde, kuid neid juues tuleks jääda mõõdukaks ning kindlasti ei tohiks neid juua iga päev.

Kui jood, siis tea, et kõik joogid (välja arvatud vesi) annavad meile suuremal või vähemal määral energiat ehk siis rahvakeeles kaloreid ning kui grillipidudel on laud lookas ja kõht heast-paremast täis söödud, siis näiteks joogid oleks just see koht, kust „kokku hoida“, et mitte suve lõpus kurta tekkinud lisakilode üle.

Allikas: Tervise Arengu Instituut (toitumine.ee)

teisipäev, 25. juuni 2013

11 müüti toitumise kohta

Sattusin hiljuti lugema üht huvitavat artiklit tänapäeva toitumismüütidest. Teen siinkohal sellest ka lühikese kokkuvõtte.

Kui inimesed usuvad kõike seda, mis tuleb meediast, siis ongi väga lihtne neile kinnistada seda “tõde”, mida ülevalt poolt neile ette antakse. Kuid soovitav on ka ise veidi ringi vaadata ning maid uurida, sest paljudel juhtudel ei ole see mitte tõde, mis meediast tuleb vaid seda on väänatud täpselt sinnapoole, kes tellis uuringu või kellele see kasulik on…

Ehk siis 11 suurimat valet toitumise kohta, mida meile on imikust peale “söödetud”:

1. Munad on ebatervislikud.
Toitumisalastel spetsialistidel on märkimisväärne edu olnud tembeldada väga väärt toiduained rahvale deemonlikult kahjulikuks. Halvimaks näiteks võib siinkohal tuua munad, mis juhtumisi sisaldavad palju kolesterooli ja tänu sellele tembeldati nad kohe riskifaktoriks haigestuda südamehaigustesse.
Viimasel ajal on aga tõestatud vastupidist, et toidus esinev koleseterool ei tõsta vere kolesteroolitaset. Tegelikult on hoopis nii, et munad tõstavad veres head kolesterooli ja need ei ole seotud kuidagi suurendatud südamehaiguste riskiga.

2. Küllastunud rasvad on halvad.
Mõni aastakümme tagasi otsustati, et südamehaiguste epideemia põhjuseks on liigne rasvade tarbimine ja seda just küllastunud rasvade tarbimine. See põhines puudulikel uuringutel ja poliitilistel otsustel, mis nüüdseks on osutunud täiesti valeks. Uuemad uuringud on näidanud, et küllastunud rasvad ei põhjusta südamehaigusi. Looduslik toit, mis sisaldab rikkalikult küllastunud rasvu, on hoopis kasulik.

3. Kõik peaksid sööma teravilju.
Idee, et inimtoidu peamiseks koostiseks on teravili, ei oma mingit mõtet. Teraviljades on väga vähe toitaineid võrreldes teiste tõeliste toiduainetega nagu köögiviljad. Gluteeni-sisaldusega teraviljad võivad viia aga hoopis erinevate terviseprobleemideni.

4. Süües palju valku, on see halb luudele ja neerudele.
Väidetavalt kõrge valgusisaldusega toitumine põhjustab osteoporoosi ja neeruhaigusi. Tõsi on see, et valkude söömine suurendab kaltsiumi eritumist luudest LÜHIAJALISELT, kuid pikemas perspektiivis näitavad uuringud aga vastupidist mõju.
Pikemas perspektiivis on valgul hoopis luude tugevdav mõju ning vähendab luumurdude teket. Lisaks ei näita uuringud neeruhaigusi põdevatel muidu tervetel inimestel üldse mingit seost kõrge valgusisalduse toitumisega.
5. Madala rasvasisaldusega toidud on teile head.
Madala rasvasisaldusega toidud on tavaliselt kõrgtöödeldud tooted, mis on täis topitud erinevaid magusaineid ning on hoopis väga ebatervislikud.

6. Päeva jooksul tuleks süüa palju väikeseid toidukordi.
See, et päeva jooksul tuleks süüa palju väikeseid toidukordi selleks, et “hoida ainevahetus kiirena”, on väga visa müüt ja sellel ei ole tegelikku tõepõhja. Tõsi on see, et söömine kiirendab veidikene ainevahetust seedimise käigus, aga selle kiiruse määrab ära KOGU söödud toidukogus, mis määrab kasutatud energia koguse, mitte söögikordade arv.

7. Süsivesikud peaksid olema suurimad kalorite allikad.
Peamine seisukoht on senini olnud see, et kõik peaksid harrastama madala rasvasisaldusega toitumist, kus süsivesikute osakaal on 50-60% kogu kaloraažist (mõelge üldtuntud toitumispüramiidi peale). Selline toitumine aga põhineb peamiselt teraviljadest ja suhkrutest ning väga vähesel määral rasvaseid toitaineid nagu liha ning munad. Selline toitumine võib sobida üksikutele inimestele, peamiselt neile, kes oma loomult ongi kõhnad. Aga neile, kes on rasvunud, on diabeetikud või koguni metaboolse sündroomiga, on selline kogus süsivesikuid lausa ohtlik.

8. Suure Omega-6 rasvhapete sisaldusega seemned ja õlid on kasulikud.
Meil on vaja saada nii Omega-6 kui ka Omega-3 rasvhappeid õiges vahekorras. Üleliigne Omega-6 rasvhapete söömine taime- ja seemneõlide läbi võivad viia südamehaigusteni. Omega-3 rasvhapete kohta loe lisaks siit.

9. Toitumine, milles on vähe süsivesikuid, on tervisele ohtlik.
Võrreldes madala rasvasisaldusega toitumisega on madala süsivesikutega toitumine tegelikult lihtsam, efektiivsem ja tervislikum viis kaalu alandamiseks, et anda tagasikäik ainevahetushaigustele.

10. Suhkur on ebatervislik, see sisaldab “tühje” kaloreid.
Üldiselt arvatakse, et suhkur on seetõttu kahjulik, kuna sisaldab nn tühje kaloreid. See on tõsi, suhkrus on palju toitaineteta kaloreid, aga see on alles jäämäe tipp. Suhkru kahjulikud mõjud tühjadest kaloritest on palju suuremad, kui räägitakse. Suhkur hävitab laastavalt meie ainevahetuse ja on kaalutõusu ning teiste tõsiste haiguste hüppelauaks.

11. Kõrge rasvasisaldusega toitumine teeb paksuks.
See tundub kuidagi intuitiivne, et süües rasvu, muutume paksuks. See ollus, mis koguneb meie naha alla, muutes meid pealtvaadatuna pehmeks ja paistes olevaks, on rasv. Seega … süües rohkem rasva, peaksime me olema pehmemad ja paksemad. Kuid see ei ole üldse nii lihtne, vaatamata sellele, et rasvas on grammi  kohta rohkem kaloreid (ca´ 9,3kcal ) kui süsivesikutes (ca´ 4kcal) või valgus (ca´4 kcal), siis kõrge rasvasisaldusega toitumine ei tee meid paksuks.

Tegelikkus on see, et toitumine, milles on palju rasva ja vähe süsivesikuid, põhjustab palju suurema kaalukao kui dieet, milles on vähe rasvu.
***

Täies pikkuses artiklit koos viidetega teaduslikele uuringutele saab lugeda Hingepeegli lehel.

Kas Sinu sisetunne aitab teha tervislikke otsuseid?

Öeldakse, et keelel on võim elu ja surma üle. See on kahtlemata tõsi, aga ütlus oleks sama täpne, kui see algaks sõnadega „kõhul on võim...“. Vähemalt see on järeldus, milleni paljud teadlased ühiskonnas on jõudmas.

Vastavalt USA Rahvusliku Terviseinstituudi poolt läbi viidud viie aasta pikkusele Inimese Mikrobioomi Projektile (Human Microbiome Project) on inimese ökosüsteem hõivatud üle 10 000 erineva mikroobiliigiga, millest igaühel on erinev roll keha võimes hallata mittekasulikke baktereid, ehitada immuunsüsteemi ja säilitada seedeelundkonna tervet mikrofloorat. Uuring heidab uut valgust üldtunnustatud „pisiku-teooriale“, mis väidab, et valdav enamus baktereid on halvad ja et bakteri-vaba keskkond on parim viis haigusi vältida.

Projekti ühe juhtivteadlase dr. Phillip Tarr (Washington Ülikool, St. Louis, MO) sõnul on see uuring täiesti uus ja aukartustäratav perspektiiv inimese bioloogias. Need bakterid ei ole lihtsalt reisijad, nad on metaboolselt aktiivsed. Nad on eraldivõetav kogukond, seega tuleb nendega arvestada, nii nagu me arvestame metsa ja veekogu ökosüsteemidega.

Detailsemat infot Inimese Mikrobioomi Projekti kohta saate lugeda USA Rahvusliku Terviseinstituudi kodulehelt.

Kui seda on natuke liiga palju ühe korraga „seedimiseks“, võite lugeda ABC News artiklit „Detailselt seedeelundkonna bakteritest“ (The Ins and Outs of Gut Bacteria), et saada teada viis põnevat fakti oma seedeelundkonna tillukeste kaasreisijate kohta.

Rohkem infot, kuidas juba täna parandada ja toetada oma soolestiku mikrofloorat, leiate lehekülgedelt Advanced Ambrotose ja Gi-ProBalance Slimsticks.

Allikas: choosereal.com

Tere tulemast meie blogisse!

Tere tulemast!

Oleme kaks rõõmsat ja tervislike eluviisidega noort inimest, kelle kutsumuseks on tervis, toitumine ja sotsiaalne ettevõtlus ja kelle unistuseks on jagada oma kogemusi, teadmisi ja terviselahendusi kõigi huvilistega.
Koondame oma blogisse huvitavad ja kasulikud uudised, artiklid ja uurimused eelkõige tervise ja toitumise valdkondadest. Loodame, et ajapikku leiame just sellise sisulise lahenduse, mis lugejatele kõige enam huvi pakuks.
Ootame teilt vastukaja, millest te sooviksite rohkem lugeda - me ei tee seda blogi mitte endale, vaid ikka kõigile oma lugejatele! :)

Meeldivaid lugemiselamusi ja kaasamõtlemist!